Share

“Yunanistan’da AİHM Kararlarının Uygulanması Sorunu: Bekir Usta ve Diğerleri Dava Grubu”

25 Şubat 2021

15:00-16:30 (GMT+2)

Avrupa Batı Trakya  Türk Federasyonu(ABTTF), Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği(BTAYTD) ve  Yunan Helsinki Gözlem Evi(GHM) ile ortaklaşa,  Bekir Usta ve  Diğerleri Dava Grubu v. Yunanistan özel teması ile Yunanistan’da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi(AİHM) Kararlarının Uygulanması Sorunu konulu çevrim içi panele ev sahipliği yapacaktır.

Panel 2007 ve 2008 yıllarında ulusal mahkemeler tarafından kayıt edilmeyen (Bekir Usta ve Diğerleri ile Emin ve  Diğerleri) Yunanistan’da etnik Türk azınlığı olduğu görüşünü savunmak amacı taşıdığı gerekçesi ile kapatılan (İskeçe Türk Birliği ve diğerleri) derneklere ilişkin dernek kurma özgürlüğünün ihlalini(11. Madde) konu alan Bekir Usta ve diğerleri v. Yunanistan dava grubunda kararların uygulanması konusunu ele alacaktır.

Bu güne kadar, üç derneğin başvuruları, Avrupa Mahkemesinin kararlarından yaklaşık on üç yıl sonra, Mahkeme’nin içtihadı ışığında, yerel mahkemeler tarafından esas bakımından yeniden incelenmemiştir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne uygun bir şekilde incelenme yapılmadığından mevcut derneklerden ikisi kayıtlı değildir ve biri kapatılmış durumdadır.

Webinara katılmak ve aşağıdaki konuşmacıların sunumlarını izlemek lütfen kayıt yaptırın:

•           Ahmet Kara,

Bekir Usta ve diğerleri Dava Grubu Avukatı

•           Panayote Dimitras,

Yunan Helsinki Gözlem Evi Sözcüsü ve Avrupa Uygulama Ağı Yönetim Kurulu Üyesi(EIN)

•           Maria Giannakaki,

İnsan Hakları Uzmanı, Eski Milletvekili ve Adalet, Şeffaflık ve İnsan Hakları Bakanlığı Eski İnsan            Hakları Genel Sekreteri

Bekir Usta dava grubu adına kayıt edilmeyen Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği Başkanı Hülya Emin bir açış konuşması yapacaktır.

Kapatılan İskeçe Türk Birliği’nin Başkanı Ozan  Ahmetoğlu etkinliğin moderatörlüğünü yapacaktır. Sunumları soru-cevap bölümü takip edecektir.

Kayıt yaptıran katılımcılar toplantı öncesinde platforma giriş için link alacaklardır. Kayıtlı katılımcı olarak panelistlere soru sorma imkanınız olacaktır.

Etkinlik ABTTF’nin YouTube ve Facebook sayfalarından canlı yayınlanacaktır.

Zoom’da katılım sınırlı sayıdadır. Webinardaki yerinizi ayırtarak etkinliğe katılım için aşağıdaki linki tıklayınız:

https://zoom.us/webinar/register/WN_KUPSpws2T5eYRNpg3WWCWw

Kayda ilişkin sorularınız için lütfen info@abttf.org ile iletişime geçiniz.

Etkinlik için ABTTF’nin YouTube, Facebook ve Twitter hesaplarını takip edin!

Comments are closed.