Share

Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği bünyesinde faaliyet gösteren Mesleki Tanıtım ve Rehberlik Kolu, 16 Kasım Perşembe günü lise öğrencilerine yönelik “Biyoloji Bölümü” konulu söyleşi gerçekleştirdi.

Trakya Üniversitesi biyoloji bölümü mezunu aynı zamanda derneğimizin kadınlar kolu üyesi olan  Emine Alim öncelikle öğrencilere tercih edecekleri bölümü çok iyi araştırmaları ve bilgi edinmeleri konusunda tavsiyeler vererek konuşmasına başladı. Akabinde bio nedir sorusunu  yönelterek aktif  katılımı sağlayan konuğumuz, öğrencilerin merak ettikleri sorulara öncelik vererek söyleşiye devam etti.   Ardından bölümde ilk yılından başlayarak, yaşadığı deneyim ve tecrübeleri aktardı. Biyolojinin temel bilimler ile iç içe olduğu bilgisini vererek biyoloji bölümünün uzmanlık dallarını tek tek açıkladı. Devamında biyolojinin genetik mühendisliği ve moleküler biyoloji ile farkları ve benzerliklerine de değinerek bu alanda nasıl çalışmalar yapıldığını örneklerle açıkladı ayrıca ders içerikleri ve laboratuar derslerine de yer verdi. Öğrencilik yıllarında aktif ve öğrenmeye açık olmanın tecrübe kazanmak açısından önemli olduğuna değinerek, tavsiyelerde bulundu.

Son olarak öğrencilere okudukları bölüm derslerinin yurt dışında da tanınabilir olması konusunda derslerin denkliğine yönelik araştırmaların iyi yapılmasının önemli olduğunu ifade etti.  Kendine inanma ve güvenme konusunda öğrencileri motive edici konuşmasının ardından olumlu yönde kazanım ve geribildirimlerle söyleşi son buldu.

Comments are closed.