Share

Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği bünyesinde faaliyet gösteren Mesleki Tanıtım ve Rehberlik Kolu, 22 Mart 2024 Cuma günü öğrencilere yönelik “Sanatın İyileştirici Gücü” başlıklı bir eğitim programı gerçekleştirdi.

Konuşmacı olarak programa TOÇEK Yönetmeni Şükran Raif ve Müzik öğretmeni Batuhan Hasan katıldı. İlk olarak sn. Şükran Raif tiyatronun kişilik yapısına etkisiyle ilgili konuşmasına başladı. Tiyatronun sosyal yaşamdaki başarıya etkisine değinen konuşmacı, demokratik bir ortamın bilincini yaşamaktaki sorumluluk duygusu, disiplin anlayışı, empatik yaklaşım, kendi kültürünü ve dünya kültürünü tanımadaki yardımlarından bahsetti. Tiyatronun ana dil gelişimi üzerindeki önemi vurguladı. İzleyici ve oyunculara tiyatronun kattıkları ve adeta toplumsal bir terapi olduğu yönünden bahsederek konuşmasını sonlandırdı.

Diğer konuşmacı sn. Batuhan Hasan “Müziğin iyileştirici gücü” başlığı altında konuşmasına başladı. Müziğin tedavi gücünün 6 bin yıl öncesine dayandığını ve tarih boyunca şifa maksatlı kullandığından bahsetti. Müzikle tedavinin gelişim döneminde müziğin yanına su sesi ve güzel kokularla tedavi eklenerek devam ettiğini belirtti. Devamında ünlü filozofların müzik hakkındaki düşüncelerine değindi. Son olarak tedavi edilirken dinletilen müziklerin makamları ve çeşitli duyguları etkileyebilecek makamlara örnekler vererek konuşmasını sonlandırdı.

Comments are closed.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/btaytd/public_html/web/wp-includes/functions.php on line 4675

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/btaytd/public_html/web/wp-includes/functions.php on line 4675