Share

 Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği bünyesinde faaliyet gösteren Mesleki Tanıtım ve Rehberlik Kolu  17 Kasım 2021 Çarşamba günü lise öğrencilerine yönelik Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü tanıtımı gerçekleştirdi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümünde lisans öğrencisi olan Ayşegül Feyiz kısaca kendini tanıtarak, söyleşiye başladı. Öncelikle İngilizce hazırlık sürecine değindi, okumakta olduğu üniversitenin dünya üniversiteler arasındaki sıralamasından bahsederek, Orta Doğu Teknik Üniversitesinin öğrenciye sağladığı olanaklara da yer verdi. Üniversiteye başladığı ilk gün yaşadığı duygu, düşünce ve izlenimlerini öğrencilerle kısaca paylaştı. Sonrasında havacılık ve uzay mühendisliği nedir, bölüm dersleri hakkında kapsamlı bilgi verdi. Ardından bu bölümden mezun olanlar ne iş yapar, havacılık ve uzay mühendisliği bölümünü tercih etme sebebi nedir gibi sorulara kapsamlı yanıtlar vererek, bu bölümde okumak isteyen öğrencilerin problem çözme yeteneğinin olmasına vurgu yaptı. Bu bağlamda öğrencilerin matematik özellikle de fizik derslerini sevmeleri ve bu derslere ilgilerinin olması gerekliliğine değindi.

Son olarak da, diplomanın yurtdışında denkliği konusunda bilgi vererek, okumakta olduğu  üniversite’nin  Avrupa standartlarında olması, diplomanın tanınmasına da ayrıca katkı sağlayacağını aktardı.  Öğrencilerden gelen soru ve cevaplarla söyleşi son buldu.

Comments are closed.