Share

Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği bünyesinde faaliyet gösteren Mesleki Tanıtım ve Rehberlik kolu, 18 Kasım Çarşamba günü, 18:00 ile 19:00 saatleri arasında, öğrencilere yönelik “Hayır Diyorum Sınırlarımı Belirliyorum” konulu çevrimiçi (online) bir söyleşi gerçekleştirdi.

Öğrencilere gerektiğinde hayır diyebilme becerisini kazandırmayı amaçlayan söyleşide, hayır demenin neden önemli olduğu, hangi durumlarda hayır denmesi gerektiği açıklandı ve pratik hayır deme örnekleri verildi. Ayrıntılı olarak, insanların isteklerine karşılıklı saygı çerçevesinde bakılması gerektiği açıklandı. Başka bir deyişle, hem istekte bulunan kişilerin hem de muhatapların birbirine saygı ve anlayış çerçevesinde davranmaları gerektiği vurgulandı. Bu doğrultuda insanların düşünmeden diğer kişilere yönelttiği isteklere hayır demenin yanlış bir davranış olmadığı aktarıldı. Öğrencilere kendilerini önemsemeleri gerektiği ve özsaygının bencillikle aynı şey olmadığı iletildi.

Söyleşinin son kısmında, öğrencilere başkalarını kırmadan kibar bir şekilde nasıl hayır diyebileceklerine dair pratik örnekler verildi ve son olarak öğrencilerden gelen sorular cevaplandırıldı.

Comments are closed.