Share

Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği bünyesinde faaliyet gösteren Mesleki Tanıtım ve Rehberlik kolu, 29 Ekim Perşembe günü, 18:00 ile 19:30 saatleri arasında, öğrencilere yönelik “Verimli Ders Çalışma ve Dikkat Yoğunlaştırma” konulu çevrimiçi (online) bir sunum gerçekleştirdi.

Sunumun ilk bölümüne derslerinde başarılı olan öğrencilerin tecrübeleri paylaşılarak başlandı. Sonrasında verimli ders çalışma yöntemlerinde izlenmesi gereken adımlardan bahsedilerek, düzenli ders çalışma alışkanlığı kazanmanın önemli olduğu ve erteleme alışkanlığından vazgeçmek gerektiği aktarıldı. Az ama hergün düzenli çalışarak yüksek başarılar elde edilceğinden bahsedilerek, ders çalışmayı kolay ve zevkli hale getirebilmek için günü gününe çalışmak gerektiği vurgulandı.

Sunumun devamında “öğrenmek nedir, nasıl öğreniyorum, verimli ders çalışmak için neler yapabilirim” gibi sorulara cevap verildi. Bu kapsamda, okulda  verilen dersi tekrar etmenin önemi, öğrenmeyi kolaylaştıran aşamalar ve uygun koşulların hazırlanması gibi konulardan bahsedildi. Ayrıca derse yoğunlaşma konusunda dikkat edilmesi gerekenler, dikkati dağıtabilecek etkenler, dikkat toplama yöntemlerinden bahsedildi ve son olarak öğrencilere dikkat ve odaklanma egzersizleri ile ilgili tavsiyelerde bulunuldu.

Sunumun ikinci bölümünde, ilk olarak günümüz şartlarının insan biyolojisi üzerindeki etkisinden bahsedildi. Buna göre, insanın doğuştan getirdiği avcılık-toplayıcılık yapısının, günümüzde artan uyaran sayısı karşısında, dikkatini belirli bir unsura vermenin güçlükleri sonucu dikkati toplayamama ve konsantrasyon sorunları üzerinde duruldu.

Akabinde aile ve çevrenin dikkat toplama üzerindeki etkisine değinildi. Ayrıca dikkat dağınıklığından doğan stres ve pozitif – negatif stresin değerlendirilmesi ve ayırt edici özelliklerinden bahsedildi.

Son olarak dikkati toplama ve yoğunlaştırmak için neler yapılması gerektiği açıklandı. Bu bağlamda dikkat toplama tekniklerinin en temel özelliğinin planlı-programlı çalışmak ve iç disiplin sağlanması olduğu vurgulandı.Bir öğrencinin başarılı olmak istemesi durumunda plan ve programını hangi çerçevelerde yapması, iç disiplinin sağlamak için nelere dikkat etmesi gerektiği açıklandı. Yaşamda başarılı olmak için neler yapılması gerektiğinden kısaca bahsedilerek, önerilerde bulunuldu ve sunum öğrencilerin sorularına verilen cevaplarla son buldu.

Comments are closed.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/btaytd/public_html/web/wp-includes/functions.php on line 4675

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/btaytd/public_html/web/wp-includes/functions.php on line 4675